





Asus ROG Strix XG27UCS 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$329.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Strix XG27UCS 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 160 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$329.99
Search
Asus ROG Strix XG27UCS 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $329.99. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1,000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
Asus ROG Strix XG27UCS 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 60.1 mmAverage
- 3.88 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1 ms Response Time
- 160 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Asus ROG Strix XG27UCS 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAsus ROG Strix XG27UCS 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XG27UCS |
| Dimensions | 614.8 x 367 x 60.1 mm |
| Depth with Stand | 218.8 mm |
| Height with Stand | 512.8 mm |
| Weight | 3.88 kg |
| Weight with Stand | 6.57 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | DisplayHDR 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 160 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400cd/㎡ (Typ), 450 cd/㎡ (HDR) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3, 130% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DP Alt Mode) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Variable Overdrive 2.0, ELMB Sync, On-Screen Crosshair, Dynamic Shadow Boost, Phone Holder |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















