


Asus ROG Swift PG349Q 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor
$1,022.38 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Swift PG349Q 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor is a 34 in Curved IPS Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI 1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,022.38
Search
Asus ROG Swift PG349Q 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor price in United States is $1,022.38. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI 1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus ROG Swift PG349Q 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 128.55 mmThick
- 6.6 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Poor
- ~ 109 PPILow
- 4 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 1 x HDMI 1.4, 1 x Display Port v1.2, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Asus ROG Swift PG349Q 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAsus ROG Swift PG349Q 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | ROG Swift |
| Model | PG349Q |
| Dimensions | 815.85 x 364.85 x 128.55 mm |
| Depth with Stand | 307.35 mm |
| Height with Stand | 460.22 mm |
| Weight | 6.6 kg |
| Weight with Stand | 9.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2 W |
Extra
| Other Features | Aura Sync, Flicker-free technology, GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter), GameVisual, HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection), Nvidia G-SYNC Technology, Trace Free Technology, Ultra-low Blue Light, Anti-theft stand lock slot - Kensington |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














