




Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
$249.19 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 280 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$249.19
Search
Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $249.19. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51 mmSlim
- 2.8 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 280 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorAsus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | TUF GAMING |
| Model | VG259QM |
| Dimensions | 563 x 329 x 51 mm |
| Depth with Stand | 212 mm |
| Height with Stand | 486 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Weight with Stand | 5.1 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 280 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 cd/㎡ |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Trace Free Technology, Game Visual, GamePlus, Extreme Low Motion Blur, GameFast Input Technology, Shadow Boost |
| Stand Tilt | -5°~33° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















