





Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
$299.99 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $299.99. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50 mmSlim
- 3.2 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, Audio In
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $299.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD MonitorAsus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VG279Q |
| Dimensions | 619 x 363 x 50 mm |
| Depth with Stand | 211 mm |
| Height with Stand | 506 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Weight with Stand | 5.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| DVI | Yes |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Quick start guide, Warranty Card, HDMI cable |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, Extreme Low Motion Blur, Shadow Boost, GameFast Input Technology, VRR Technology |
| Stand Tilt | -5°~33° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















