


Samsung Essential S3 LS27D36CGANXZA 27 inch Full HD Curved Monitor
$169.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Essential S3 LS27D36CGANXZA 27 inch Full HD Curved Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 1 x HDMI and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Essential S3 LS27D36CGANXZA 27 inch Full HD Curved Monitor price in United States is $169.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Samsung Essential S3 LS27D36CGANXZA 27 inch Full HD Curved Mon… Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 109.22 mmThick
- 3.27 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Samsung Essential S3 LS27D36CGANXZA 27 inch Full HD Curved Mon… Prices
39% (price increased by $66 in one month)
Samsung Essential S3 LS27D36CGANXZA 27 inch Full HD Curved Mon… Price History
You can check the price history of Samsung Essential S3 LS27D36CGANXZA 27 inch Full HD Curved Monitor below. The current price is $169.99. Over the past month, there has been a increase of $66 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorSamsung Essential S3 LS27D36CGANXZA 27 inch Full HD Curved Mon… Full Specs
General
| Series | Essential S3 |
| Model | LS27D36CGANXZA |
| Dimensions | 622.3 x 367.03 x 109.22 mm |
| Depth with Stand | 233.68 mm |
| Height with Stand | 467.36 mm |
| Weight | 3.27 kg |
| Weight with Stand | 3.9 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1800R Curvature |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Response Time | 4 ms |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Game Mode, Advanced Eye Comfort |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














