





Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor
$236 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 170 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor price in United States is $236. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1073.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51 mmSlim
- 4.3 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 170 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor Prices
16% (price increased by $37 in one month)
Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor below. The current price is $236. Over the past month, there has been a increase of $37 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27WCS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP E27 G5 27 inch Full HD MonitorAsus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | TUF Gaming |
| Model | VG27AQZ1A |
| Dimensions | 615 x 367 x 51 mm |
| Depth with Stand | 214 mm |
| Height with Stand | 455 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Weight with Stand | 5.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-free, HDR10, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 170 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1073.7 M |
| Color Gamut | 130% sRGB, 96% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, DisplayPort cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, GameVisual, GamePlus, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, ELMB Sync, DisplayWidget, Shadow Boost |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















