





Asus VA279HG 27 inch Full HD Gaming Monitor
$129 • View Prices • By Asus
Asus VA279HG 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VA279HG 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $129. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus VA279HG 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 49.8 mmSlim
- 3.38 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
Asus VA279HG 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
3% (price increased by $4 in one month)
Asus VA279HG 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus VA279HG 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $129. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAsus VA279HG 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VA279HG |
| Dimensions | 613.4 x 362.1 x 49.8 mm |
| Depth with Stand | 194.2 mm |
| Height with Stand | 447.1 mm |
| Weight | 3.38 kg |
| Weight with Stand | 3.74 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Eye Care+ Technology, DisplayWidget, Motion Sync, QuickFit, GamePlus, Color Temp. Selection |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















