




Asus VA27EHF 27 inch Full HD Monitor
$111.95 • View Prices • By Asus
Asus VA27EHF 27 inch Full HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4 and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VA27EHF 27 inch Full HD Monitor price in United States is $111.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus VA27EHF 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 47.2 mmSlim
- 3.28 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4
Asus VA27EHF 27 inch Full HD Monitor Prices
2% (price dropped by $2 in one month)
Asus VA27EHF 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus VA27EHF 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $113.95. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming MonitorAsus VA27EHF 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VA27EHF |
| Dimensions | 612.4 x 367 x 47.2 mm |
| Depth with Stand | 240 mm |
| Height with Stand | 465.3 mm |
| Weight | 3.28 kg |
| Weight with Stand | 3.85 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Other Features | Trace Free Technology, Color Temp. Selection, GamePlus, VRR Technology, Motion Sync, Eye Care+ Technology |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















