



Asus VT168HR 15.6 inch HD Touch Monitor
$174.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus VT168HR 15.6 inch HD Touch Monitor is a 15.6 in TN Monitor. It has a 1366 x 768 pixels (HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Touchscreen and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$174.99
Search
Asus VT168HR 15.6 inch HD Touch Monitor price in United States is $174.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 15.6 in Display
- 1366 x 768 pixels (HD)
- 262K Colors
- Flat Monitor
- 400:1 Contrast Ratio
- Touch Screen
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus VT168HR 15.6 inch HD Touch Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 44 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixels (HD)Poor
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Touch Screen
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
Asus VT168HR 15.6 inch HD Touch Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming MonitorAsus VT168HR 15.6 inch HD Touch Monitor Full Specs
General
| Model | VT168HR |
| Dimensions | 377.8 x 235.9 x 44 mm |
| Depth with Stand | 189.4 mm |
| Height with Stand | 280.7 mm |
| Weight with Stand | 1.51 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Trace Free Technology, Low Blue Light, 10 Point Touch |
| Resolution | 1366 x 768 pixels (HD) |
| Touch | Yes |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 400:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 220 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 262K |
| Horizontal Viewing Angle | 90 ° |
| Vertical Viewing Angle | 60 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI cable, Power cord, Quick start guide, USB Type-B to A cable, VGA cable, Warranty Card |
| Other Features | SPLENDID Technology, Color Temp. Selection, QuickFit |
| Stand Tilt | -5°~30° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















