




Asus VZ24EHF-W 24 inch Full HD Monitor
$114.27 • View Prices • By Asus
Asus VZ24EHF-W 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VZ24EHF-W 24 inch Full HD Monitor price in United States is $114.27. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Asus VZ24EHF-W 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 38.9 mmSlim
- 2.45 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4
Asus VZ24EHF-W 24 inch Full HD Monitor Prices
1% (price dropped by $1 in one month)
Asus VZ24EHF-W 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Asus VZ24EHF-W 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $114.27. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorAsus VZ24EHF-W 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VZ24EHF-W |
| Dimensions | 540.2 x 316.5 x 38.9 mm |
| Depth with Stand | 210.1 mm |
| Height with Stand | 393.9 mm |
| Weight | 2.45 kg |
| Weight with Stand | 2.85 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Warranty Card, Quick start guide, Power cord, Power adapter, HDMI cable |
| Other Features | Trace Free Technology, SPLENDID Technology, QuickFit, GamePlus, VRR Technology, Motion Sync |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















