






BenQ Mobiuz EX271UZ 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$949.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ Mobiuz EX271UZ 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 27 in Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 3 x USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$949.99
Search
BenQ Mobiuz EX271UZ 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $949.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 Contrast Ratio
- 3 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
BenQ Mobiuz EX271UZ 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 80.93 mmAverage
- 5.14 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 166 PPIHigh
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 3 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
BenQ Mobiuz EX271UZ 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K MonitorBenQ Mobiuz EX271UZ 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | EX271UZ |
| Dimensions | 610.91 x 357.25 x 80.93 mm |
| Depth with Stand | 223.42 mm |
| Height with Stand | 537.26 mm |
| Weight | 5.14 kg |
| Weight with Stand | 7.43 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR True Black 400, Flicker-free Technology, Low Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 1000 nits (Peak, HDR) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (Power Delivery 90W, DisplayPort Alt Mode, Data), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Upstream), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI (v2.1) Cable, Remote Control, Clean Cloth, Calibration Report, Warranty Card, Quick Start Guide, Safety Instruction |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Brightness Intelligence Plus Gen 2, KVM Switch |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















