


Asus ZenScreen MB169CK 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$89 • View Prices • By Asus
Asus ZenScreen MB169CK 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ZenScreen MB169CK 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $89. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 262K Colors
- Flat Monitor
- 800:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Anti Glare
Asus ZenScreen MB169CK 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 12 mmSlim
- 780 gLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
Asus ZenScreen MB169CK 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
10% (price dropped by $9 in one month)
Asus ZenScreen MB169CK 15.6 inch Full HD Portable Monitor Price History
You can check the price history of Asus ZenScreen MB169CK 15.6 inch Full HD Portable Monitor below. The current price is $89. Over the past month, there has been a decrease of $9 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD MonitorAsus ZenScreen MB169CK 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Series | ZenScreen |
| Model | MB169CK |
| Dimensions | 360 x 226 x 12 mm |
| Weight | 780 g |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 220 cd/㎡ |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 262K |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C (DisplayPort) |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| USB Type C Details | DP Alt Mode |
Extra
| Sales Package | Monitor, 360° kickstand, Mini HDMI to HDMI cable, Quick start guide, USB-C cable, Warranty Card, ZenScreen sleeve |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














