





Asus ZenScreen MB16AHT 15.6 inch Full HD Portable Monitor
$684 • Out Of Stock • By Asus
Asus ZenScreen MB16AHT 15.6 inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$684
Search
Asus ZenScreen MB16AHT 15.6 inch Full HD Portable Monitor price in United States is $684. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 262K Colors
- Flat Monitor
- 700:1 Contrast Ratio
- Touch Screen
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
OUT OF STOCK
Asus ZenScreen MB16AHT 15.6 inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Touch Screen
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Speaker Inbuilt
Asus ZenScreen MB16AHT 15.6 inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus ZenScreen MB16AHT 15.6 inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | MB16AHT |
| Depth with Stand | 12 mm |
| Height with Stand | 226.8 mm |
| Weight with Stand | 1.01 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, QuickFit, Color Temp. Selection, Trace Free Technology, Projective Capacitive 10-point Touch |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Touch | Yes |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 262K |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Mini HDMI to HDMI cable, Power adapter, Quick start guide, USB Type-C to A adapter, USB-C cable, Warranty Card, ZenScreen sleeve, ZenScreen tripod hole cover, USB-C to A cable |
| Other Features | Trace Free Technology, SPLENDID Technology, Color Temp. Selection, GamePlus, QuickFit : Yes (Photo/Alighment Grid) |
| Stand Tilt | +15°~+35° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















