




Asus Zenscreen MB16AMTR 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor
$335.17 • Out Of Stock • By Asus
Asus Zenscreen MB16AMTR 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$335.17
Search
Asus Zenscreen MB16AMTR 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor price in United States is $335.17. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 260K Colors
- Flat Monitor
- 700:1 Contrast Ratio
- Touch Screen
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
OUT OF STOCK
Asus Zenscreen MB16AMTR 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Touch Screen
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Speaker Inbuilt
Asus Zenscreen MB16AMTR 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus Zenscreen MB16AMTR 15.6 inch Full HD Portable Touch Monitor Full Specs
General
| Model | MB16AMTR |
| Depth with Stand | 11.9 mm |
| Height with Stand | 226.8 mm |
| Weight with Stand | 1.15 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Touch | Yes |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250cd/㎡ |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 260K |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 170 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 1W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Mini HDMI to HDMI cable, Power adapter, Quick start guide, USB Type-C to A adapter, USB-C cable, Warranty Card, ZenScreen sleeve, ZenScreen tripod hole cover, USB-C to A cable |
| Other Features | 7800 mAh Battery, Color Temp. Selection, QuickFit, DisplayWidget |
| Stand Tilt | 15°~35° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















