





Asus ZenScreen MB27ACF 27 inch Quad HD Portable Monitor
$481.29 • Out Of Stock • By Asus
Asus ZenScreen MB27ACF 27 inch Quad HD Portable Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$481.29
Search
Asus ZenScreen MB27ACF 27 inch Quad HD Portable Monitor price in United States is $481.29. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Asus ZenScreen MB27ACF 27 inch Quad HD Portable Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 29 mmUltra Slim
- 2.98 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0
- Speaker Inbuilt
Asus ZenScreen MB27ACF 27 inch Quad HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming MonitorAsus ZenScreen MB27ACF 27 inch Quad HD Portable Monitor Full Specs
General
| Series | ZenScreen |
| Model | MB27ACF |
| Dimensions | 611 x 387 x 29 mm |
| Depth with Stand | 301 mm |
| Height with Stand | 756 mm |
| Weight | 2.98 kg |
| Weight with Stand | 4.81 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DP Alt Mode) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2.1 Channel, 1.5W Woofer |
Extra
| Sales Package | Monitor, C-Clamp Arm, HDMI cable, L-shaped Screwdriver, Partition hook, Power adapter, Power cord, Quick start guide, USB-C cable, Warranty Card |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















