





BenQ EW3280U 32 inch UHD 4K Monitor
$419.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ EW3280U 32 inch UHD 4K Monitor is a 32 in IPS LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$419.99
Search
BenQ EW3280U 32 inch UHD 4K Monitor price in United States is $419.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 32 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
BenQ EW3280U 32 inch UHD 4K Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 63.7 mmAverage
- 7.3 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 138 PPIHigh
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
BenQ EW3280U 32 inch UHD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED MonitorBenQ EW3280U 32 inch UHD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | EW3280U |
| Dimensions | 726.9 x 448.6 x 63.7 mm |
| Depth with Stand | 253.8 mm |
| Height with Stand | 524.1 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Weight with Stand | 8.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| PPI | ~ 138 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-free Technology, Color Weakness, ePaper, HDR 10 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ), 400 cd/m² (Max) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB 3.0 Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| USB Type C Details | 60W Power Delivery, DP Alt Mode |
Input
| Speakers | 2 x 2W + 5W woofer |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1.5 meter power cable, HDMI Cable, USB-C Cable, Remote control, CD, Quick Start Guide |
| Other Features | Super Resolution, Eye Reminder, Brightness Intelligence Plus, Smart focus |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















