




BenQ EX3210R 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
$349.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ EX3210R 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$349.99
Search
BenQ EX3210R 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor price in United States is $349.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 2500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ EX3210R 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 132.1 mmThick
- 6.8 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 92 PPILow
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
BenQ EX3210R 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorBenQ EX3210R 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | Mobiuz |
| Model | EX3210R |
| Dimensions | 703.4 x 437.3 x 132.1 mm |
| Depth with Stand | 269.7 mm |
| Height with Stand | 488.3 mm |
| Weight | 6.8 kg |
| Weight with Stand | 9.7 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 92 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1000R Curvature, HDR10, VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 2500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits (Typ), 400 nits (Peak, HDR) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 90% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W + 5W Woofer |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1.8 Meter Power Cable, DP1.4 Signal Cable, HDMI 2.0 Signal Cable, USB 3.0 Signal Cable, Quick Start Guide |
| Other Features | FPS Mode, Motion Blur Reduction, Color Vibrance, Light Tuner, Black eQualizer, Brightness Intelligence Plus (B.I.+) |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















