





BenQ GL2480 24 inch Full HD Monitor
$210 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ GL2480 24 inch Full HD Monitor is a 24 in TN Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time. Notable features include 1 x HDMI, Anti-Glare, Headphone Jack, VGA and DVI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$210
Search
BenQ GL2480 24 inch Full HD Monitor price in United States is $210. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- Plug And Play
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ GL2480 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51 mmSlim
- 3 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 24 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
BenQ GL2480 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming MonitorBenQ GL2480 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | GL2480 |
| Dimensions | 565 x 349 x 51 mm |
| Depth with Stand | 175 mm |
| Height with Stand | 433 mm |
| Weight | 3 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free Technology, Low Blue Light, Brightness Intelligence (B.I.) |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED backlight |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 160 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| DVI | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cable, D-sub Signal Cable, CD, Quick Start Guide |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















