


BenQ GW3290QT 31.5 inch Quad HD Monitor
$360.36 • View Prices • By BenQ
BenQ GW3290QT 31.5 inch Quad HD Monitor price in United States starts from $360.36.
- Share
$360.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
BenQ GW3290QT 31.5 inch Quad HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 62.6 mmThick
- 7.2 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 93 PPILow
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
- Inbuilt Microphone
- Speaker Inbuilt
BenQ GW3290QT 31.5 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of BenQ GW3290QT 31.5 inch Quad HD Monitor below. The current price is $34,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

BenQ GW3290QT 31.5 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790QT 27 inch Quad HD Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming MonitorBenQ GW3290QT 31.5 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | GW3290QT |
| Dimensions | 714.6 x 428.7 x 62.6 mm |
| Depth with Stand | 251.5 mm |
| Height with Stand | 597.7 mm |
| Weight | 7.2 kg |
| Weight with Stand | 8.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3.25 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-free Technology, Low Blue Light Plus, Color Weakness, ePaper, Brightness Intelligence Gen2 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (Power Delivery 65W and DP Alt Mode), 3 x USB 3.2 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x DisplayPort Out (MST) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Inbuilt Microphone | Noise Cancellation Microphone |
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, 1.5M Power cord 16A , USB-C Cable, HDMI Signal Cable, QSG, Safety Instruction, Warranty Card |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














