




BenQ MA270UP 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$549.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ MA270UP 27 inch Ultra HD 4K Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 2 x HDMI v2.0, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$549.99
Search
BenQ MA270UP 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $549.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ MA270UP 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 83.5 mmThick
- 5.14 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- ~ 163 PPIHighest
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0
- Speaker Inbuilt
BenQ MA270UP 27 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorBenQ MA270UP 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | MA270UP |
| Dimensions | 613.8 x 367.7 x 83.5 mm |
| Depth with Stand | 220.2 mm |
| Height with Stand | 560.1 mm |
| Weight | 5.14 kg |
| Weight with Stand | 8.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, VESA DisplayHDR 600, Flicker-free Technology, Low Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 450 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% sRGB, 95% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 x USB Type-C (Power Delivery 90W, DisplayPort Alt Mode, Data) |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand | Monitor, Warranty Card, USB C Cable, 16A Power Cable, HDMI (v2.0)Cable, QSG and Safety Instructions |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















