





BenQ MOBIUZ EX240N 24 inch Full HD LED Gaming Monitor
$218.35 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ MOBIUZ EX240N 24 inch Full HD LED Gaming Monitor is a 23.8 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$218.35
Search
BenQ MOBIUZ EX240N 24 inch Full HD LED Gaming Monitor price in United States is $218.35. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ MOBIUZ EX240N 24 inch Full HD LED Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 67.7 mmThick
- 3.7 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 4 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
BenQ MOBIUZ EX240N 24 inch Full HD LED Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorBenQ MOBIUZ EX240N 24 inch Full HD LED Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | EX240N |
| Dimensions | 540 x 344.9 x 67.7 mm |
| Depth with Stand | 182.6 mm |
| Height with Stand | 421.7 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with Stand | 4.3 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker-free, Low Blue Light, Brightness Intelligence Plus, Color Weakness |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Audio Out | No |
Input
| Speakers | 2.5W x 2 |
Extra
| Other Features | AMA (Advanced Motion Accelerator), Light Tuner, Motion Blur Reduction, Anti-theft stand lock slot - Kensington |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















