





BenQ MOBIUZ EX270QM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$429.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ MOBIUZ EX270QM 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$429.99
Search
BenQ MOBIUZ EX270QM 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $429.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ MOBIUZ EX270QM 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 70.62 mmThick
- 5.5 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 109 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
BenQ MOBIUZ EX270QM 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorBenQ MOBIUZ EX270QM 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | EX270QM |
| Dimensions | 609 x 371.6 x 70.62 mm |
| Depth with Stand | 194 mm |
| Height with Stand | 422.1 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Weight with Stand | 7.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-free Technology, Low Blue Light, Brightness Intelligence Plus, Color Weakness, Motion Blur Reduction |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400cd/m² (Typ), 600cd/m² (Max) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% DCI P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-A, 1 x USB 3.0 Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cord 16 amp, 1.8m DP to Dp cable, HDMI 2.1 cable, USB3.1 Gen1 upstream cable, Remote control, Adapter, QSG, Warranty Card, Safety Instruction, Regulatory Statement |
| Stand Tilt | -5˚ ~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















