






BenQ MOBIUZ EX2710U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$985.64 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ MOBIUZ EX2710U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$985.64
Search
BenQ MOBIUZ EX2710U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $985.64. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ MOBIUZ EX2710U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 5.7 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 163 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 5 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Inbuilt Microphone
- Speaker Inbuilt
BenQ MOBIUZ EX2710U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K MonitorBenQ MOBIUZ EX2710U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | EX2710U |
| Depth with Stand | 252.3 mm |
| Height with Stand | 522.7 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Weight with Stand | 8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 163 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Black Equalizer, Color Vibrance, Flicker-free technology, Light Tuner, Low Blue Light, HDR10, VESA DisplayHDR 600 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ), 600 cd/m² (Max) |
| Backlight | Edge LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 5 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 4 x USB 3.0 Type-A, 1 x USB 3.0 Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | (2W x 2 + 5W Woofer) |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, HDMI (v2.1) Cable, USB3.1 Gen1 upstream cable, DP to DP cable, Remote Control, Warranty Card, Quick Start Guide, Adaptor |
| Other Features | FPS Mode, Motion Blur Reduction, Color Vibrance, Light Tuner |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















