





BenQ MOBIUZ EX271Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$379.99 • View Prices • By BenQ
BenQ MOBIUZ EX271Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BenQ MOBIUZ EX271Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $379.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
BenQ MOBIUZ EX271Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 92 mmThick
- 5.3 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 108 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
BenQ MOBIUZ EX271Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
37% (price increased by $141 in one month)
BenQ MOBIUZ EX271Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of BenQ MOBIUZ EX271Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $379.99. Over the past month, there has been a increase of $141 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor
HP Series 5 527sa 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorBenQ MOBIUZ EX271Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MOBIUZ EX271Q |
| Dimensions | 613.8 x 374.9 x 92 mm |
| Depth with Stand | 276.8 mm |
| Height with Stand | 545.4 mm |
| Weight | 5.3 kg |
| Weight with Stand | 7.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 108 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, VESA DisplayHDR 400, Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits (Typ), 400 nits (Peak, HDR) |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (Power Delivery 65W, DisplayPort Alt Mode, Data), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Upstream, 5 Gbps), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream, 5 Gbps, 4.5W Power Charging) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Warranty card, Calibration Report, QSG, Remote Control, HDMI 2.0 Cable, USB 3.2 and USB C Cable, 16A Power Cable |
| Other Features | Brightness Intelligence Plus Gen2 (B.I.+ Gen2), Motion Blur Reduction, Color Vibrance, Light Turner, KVM Switch |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
| Language Support | Arabic, Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Deutsch, English, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Netherlands, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















