




BenQ MOBIUZ EX3210U 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$1,354.99 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ MOBIUZ EX3210U 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 32 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI 2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,354.99
Search
BenQ MOBIUZ EX3210U 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $1,354.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 32 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI 2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
BenQ MOBIUZ EX3210U 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 65.6 mmSlim
- 6.6 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- ~ 138 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 2 x HDMI 2.1, 1 x Display Port v1.4
- Inbuilt Microphone
- Speaker Inbuilt
BenQ MOBIUZ EX3210U 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming MonitorBenQ MOBIUZ EX3210U 32 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | MOBIUZ |
| Model | EX3210U |
| Dimensions | 726.7 x 442.4 x 65.6 mm |
| Depth with Stand | 269.9 mm |
| Height with Stand | 587.4 mm |
| Weight | 6.6 kg |
| Weight with Stand | 9.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| PPI | ~ 138 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, VESA DisplayHDR 600, Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits (Typ), 600 nits (Peak, HDR) |
| Backlight | Local Dimming |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% P3, 99% Adobe RGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.1 Port |
Input
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2W x 2 + 5W woofer |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1.8 Meter Power Cable, DP Signal Cable, HDMI (v2.1) Signal Cable, USB 3.0 Signal Cable, IO Cover, Quick Start Guide, Remote Control |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, Brightness Intelligence Plus (B.I.+), FPS Mode, Motion Blur Reduction, Light Tuner |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















