





Benq RD240Q 24.1 inch WQXGA Monitor
$399.99 • Out Of Stock • By BenQ
Benq RD240Q 24.1 inch WQXGA Monitor is a 24.1 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1600 pixels (QHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$399.99
Search
Benq RD240Q 24.1 inch WQXGA Monitor price in United States is $399.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24.1 in Display
- 2560 x 1600 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
OUT OF STOCK
Benq RD240Q 24.1 inch WQXGA Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 71.3 mmThick
- 5 kgAverage
Display
- IPS Panel
- 24.1 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixels (QHD)Average
- ~ 125 PPIHigh
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:10 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Benq RD240Q 24.1 inch WQXGA Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI G32CQ4 E2 31.5 Inch WQHD Curved Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorBenq RD240Q 24.1 inch WQXGA Monitor Full Specs
General
| Model | RD240Q |
| Dimensions | 533.6 x 355.6 x 71.3 mm |
| Depth with Stand | 228.6 mm |
| Height with Stand | 522.1 mm |
| Weight | 5 kg |
| Weight with Stand | 7.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
Display
| Size | 24.1 inches |
| PPI | ~ 125 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker-free Technology, Low Blue Light Plus, Night Hours Protection |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (90W Power Delivery, DisplayPort, Data), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream, 4.5W Charging, 5 Gbps), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Downstream, 7.5W Charging, 5 Gbps) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | Height Adjustable Stand, Swivel & Pivot Support, Brightness Intelligence Gen2 (B.I. Gen2) |
| Stand Tilt | -5˚~20˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















