





BenQ Zowie XL2566X+ 24.1 inch Full HD Monitor
$649.99 • View Prices • By BenQ
BenQ Zowie XL2566X+ 24.1 inch Full HD Monitor is a 24.1 in TN Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 400 Hz refresh rate. Notable features include 3 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BenQ Zowie XL2566X+ 24.1 inch Full HD Monitor price in United States is $649.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24.1 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 3 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
BenQ Zowie XL2566X+ 24.1 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 24.1 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 400 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 3 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
BenQ Zowie XL2566X+ 24.1 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
BenQ Zowie XL2566X+ 24.1 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of BenQ Zowie XL2566X+ 24.1 inch Full HD Monitor below. The current price is $649.99. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorBenQ Zowie XL2566X+ 24.1 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | Zowie XL2566X+ |
| Depth with Stand | 209 mm |
| Height with Stand | 517 mm |
| Weight with Stand | 5.8 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.1 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Low Blue Light, Flicker-free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 400 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Brightness | 320 nits |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x S Switch |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support, DyAc 2, Black eQualizer, S Switch, Variable Refresh Rate |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















