





BenQ Zowie XL2746K 27 inch Full HD Gaming Monitor
$599 • View Prices • By BenQ
BenQ Zowie XL2746K 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in TN Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has Adaptive Sync support. Notable features include 3 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BenQ Zowie XL2746K 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $599. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 3 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
BenQ Zowie XL2746K 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 64.5 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
BenQ Zowie XL2746K 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
BenQ Zowie XL2746K 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of BenQ Zowie XL2746K 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor vs AOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor
AOC AGON PRO AG276QZD2 26.7 inch Quad HD QD - OLED Gaming Monitor vs Alienware AW2723DF 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorBenQ Zowie XL2746K 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XL2746K |
| Dimensions | 628.6 x 369 x 64.5 mm |
| Depth with Stand | 217.9 mm |
| Height with Stand | 562.2 mm |
| Weight with Stand | 8.8 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Brightness | 320 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 3 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, K Locker, Variable Refresh Rate, Black eQualizer, XL Setting to Share |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















