




BenQ Zowie XL2746S 27-inch Full HD Gaming Monitor
$619 • Out Of Stock • By BenQ
BenQ Zowie XL2746S 27-inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in TN Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.2, Headphone Jack and DVI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$619
Search
BenQ Zowie XL2746S 27-inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $619. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
BenQ Zowie XL2746S 27-inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 63.5 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.2
BenQ Zowie XL2746S 27-inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming MonitorBenQ Zowie XL2746S 27-inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | Zowie |
| Model | XL2746S |
| Dimensions | 632.5 x 373.8 x 63.5 mm |
| Depth with Stand | 225 mm |
| Height with Stand | 558.8 mm |
| Weight with Stand | 8.5 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 320 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x Microphone Jack |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
| DVI | Yes |
Extra
| Sales Package | Monitor, DP, USB 3.0 Upstream Cable, S-Switch, Dust Cover, Shield |
| Other Features | Height Adjustable, Black eQualizer, Color Vibrance, K Locker, Variable Refresh Rate |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















