

Dell P2422HE 24 inch Full HD LED Monitor
$212.47 • View Prices • By Dell
Dell P2422HE 24 inch Full HD LED Monitor price in United States starts from $212.47.
- Share
$212.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- Display Port
- HDMI
- 3 Year Warranty
Dell P2422HE 24 inch Full HD LED Monitor Specs
General
- LED Monitor
- 3.81 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- HDMI, Display Port
Dell P2422HE 24 inch Full HD LED Monitor Price History
You can check the price history of Dell P2422HE 24 inch Full HD LED Monitor below. The current price is $20,103. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs ViewSonic VX2776-SMHD 27 inch Full HD Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K MonitorDell P2422HE 24 inch Full HD LED Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | United States |
| Series | P |
| Model | P2422HE |
| Depth with Stand | 179.57 mm |
| Height with Stand | 346.11 mm |
| Weight | 3.81 kg |
| Weight with Stand | 6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Backlight | LED Backlit |
| Color Gamut | 99 % |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Other Ports | RJ-45 |
| Display Port | Display Port |
| HDMI | HDMI Port |
Extra
| Other Features | ComfortView Plus, Dell Display Manager, Dell Express Daisy Chaining, Flicker-free technology, Low Blue Light, Security lock slot |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











