




Dell P2725HE 27 inch Full HD Monitor
$224.71 • View Prices • By Dell
Dell P2725HE 27 inch Full HD Monitor price in United States starts from $224.71.
- Share
$224.71
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v1.4
Dell P2725HE 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.03 mmAverage
- 4.03 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 81.57 PPILow
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN)
Dell P2725HE 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell P2725HE 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $21,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell P2725HE 27 inch Full HD Monitor vs BenQ EW270Q 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Dell P2725HE 27 inch Full HD Monitor vs Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorDell P2725HE 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | P2725HE |
| Dimensions | 610.68 x 354.71 x 50.03 mm |
| Depth with Stand | 192.28 mm |
| Height with Stand | 534.56 mm |
| Weight | 4.03 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 81.57 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Ficker Free, 4 Star TÜV Eye Comfort |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 nits (Typical) |
| Backlight | LED Edgelight System |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Downstream, 15W Power Delivery), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DisplayPort, 90W Power Delivery, Upstream) |
| Other Ports | 1 x DisplayPort Out v1.4 |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Ethernet | Yes |
Extra
| Sales Package | Monitor Panel, Stand Riser and Base, Power Cord, DP-to-DP Cable, 1x USB 3.2 Gen 2 Type C-to-C Cable, Cable Tie, Quick Setup Guide, Safety, Environmental, and Regulatory Information |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Soundbar Slots, Kensington Security Lock |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 mm x 100mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














