




Dell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor
$128.52 • View Prices • By Dell
Dell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor price in United States starts from $128.52.
- Share
$128.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Dell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 58.89 mmThick
- 3.19 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 4 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4
- Speaker Inbuilt
Dell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $12,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor vs Dell S2425HSM 24 inch Full HD Monitor
Dell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor vs Dell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorDell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | S2425HS |
| Dimensions | 537.64 x 313.73 x 58.89 mm |
| Depth with Stand | 188.14 mm |
| Height with Stand | 477.03 mm |
| Weight | 3.19 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Ficker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Edgelight |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand Riser and Base, Side I/O Cover, VESA Cover, Quick Setup Guide, Power Cable, HDMI Cable, Safety, Environmental, and Regulatory Information |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














