





Dell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor
$105.52 • View Prices • By Dell
Dell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor price in United States starts from $105.52.
- Share
$105.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
Dell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 53.54 mmThick
- 2.81 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA
Dell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $10,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor vs Dell SE2425HM 24 inch Full HD Monitor
Dell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor vs Dell P2425HE 24 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorDell E2425HSM 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | E2425HSM |
| Dimensions | 538.64 x 324.21 x 53.54 mm |
| Depth with Stand | 211.6 mm |
| Height with Stand | 485.77 mm |
| Weight | 2.81 kg |
| Weight with Stand | 4.66 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Eye Comfort Technology |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits (Typ) |
| Backlight | LED Edgelight System |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Dell Pro 24 Adjustable Stand Monitor, Stand, Power Cable, 1 x HDMI Cable - 1.80 m, Quick Start Guide, Safety Information |
| Other Features | 3-sided Bezel Less, Mercury-free, Arsenic-free Glass, PVC Free, BFR Free, Cable Lock Slot, Security Lock, Eye Comfort Technology |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















