

Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor
$26.01 • View Prices • By FRONTECH
Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor price in United States starts from $26.01.
- Share
$26.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 20 in Display
- 1600 x 900 pixels (HD+)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- 1 Year Warranty
Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 kgHeaviest
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 20 inchesLargest
- 1600 x 900 pixels (HD+)Best
- 2 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor Price History
You can check the price history of Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor below. The current price is $2,489. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor vs Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor
Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor vs Zebster Zeb-A20HD 20 inch HD+ Monitor
Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor vs Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED MonitorFrontech MON-0074 20 inch HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | MON-0074 |
| Weight | 3 kg |
| Weight with Stand | 3.25 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 20 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1600 x 900 pixels (HD+) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Response Time | 2 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlit |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 140 ° |
| Vertical Viewing Angle | 110 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, 1 Power Cable, 1 Signal Cable, 1 Stand, 1 Manual |
| Stand Tilt | -3°~12° |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











