



Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor
$27.68 • View Prices • By FRONTECH
Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor price in United States starts from $27.68.
- Share
$27.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 20 in Display
- 1600 x 900 pixels (HD+)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1,000,000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- 1 Year Warranty
Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 1 Year Warranty
Display
- 20 inchesLargest
- 1600 x 900 pixels (HD+)Best
- 2 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor Price History
You can check the price history of Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor below. The current price is $2,649. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor vs Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor
Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor vs Frontech MON-0060 22 inch HD Monitor
Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor vs ZEBRONICS Zeb-V19 18.5 inch HD Monitor
Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor vs Zebronics ZEB-V22HD+ LED 22 inch HD+ Monitor
Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor vs Zebronics ZEB19HD 19-inch Full HD LED Backlit Monitor
Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor vs Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ MonitorFrontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | MON-0054 |
| Depth with Stand | 220 mm |
| Height with Stand | 356 mm |
| Weight with Stand | 3.25 kg |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 20 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1600 x 900 pixels (HD+) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 2 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 130 ° |
| Vertical Viewing Angle | 90 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Signal Cable, User Manual, Warranty Card, Power Cable |
| Other Features | In-Built Power Supply, Energy Efficient |
| Wall Mounting | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













