

Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor
$28.2 • View Prices • By Zebronics
Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor price in United States starts from $28.2.
- Share
$28.2
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 19 in Display
- 1366 x 768 pixels (HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 500000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- 1 Year Warranty
Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 21 mmUltra Slim
- 1 Year Warranty
Display
- TN Panel
- 19 inchesAverage
- 1366 x 768 pixels (HD)Bad
- 8 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor Price History
You can check the price history of Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor below. The current price is $2,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor vs Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor
Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor vs Frontech MON-0074 20 inch HD Monitor
Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor vs Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming MonitorZebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | ZEB-V19HD |
| Height with Stand | 335 mm |
| Weight with Stand | 2.5 kg |
| Panel Type | TN |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 19 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1366 x 768 pixels (HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 500000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 8 ms |
| Brightness | 220cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 160 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cable, VGA Cable, Power Cord, User Guide, Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











