


Frontech Ultima MON-0077 23.8 inch Full HD Curved Monitor
$69.42 • View Prices • By FRONTECH
Frontech Ultima MON-0077 23.8 inch Full HD Curved Monitor price in United States starts from $69.42.
- Share
$69.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI
Frontech Ultima MON-0077 23.8 inch Full HD Curved Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 111 mmThickest
- 4 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI, 1 x Display Port, VGA, Audio Out
Frontech Ultima MON-0077 23.8 inch Full HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of Frontech Ultima MON-0077 23.8 inch Full HD Curved Monitor below. The current price is $6,704. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Frontech Ultima MON-0077 23.8 inch Full HD Curved Monitor vs MarQ by Flipkart 22FHDMEQNNXO 22 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorFrontech Ultima MON-0077 23.8 inch Full HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultima |
| Model | MON-0077 |
| Dimensions | 600 x 382 x 111 mm |
| Depth with Stand | 115 mm |
| Height with Stand | 400 mm |
| Weight | 4 kg |
| Weight with Stand | 4.2 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1800R Curvature, Low Blue Light, Flicker Free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200-250 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (Thunderbolt) |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Audio Out | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, 1 Stand, 1 Power Adapter, 1 Signal Cable, 1 Monitor Base Support, 1 Manual |
| Other Features | Slim Design, Metallic Stand, Ultra Slim |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












