


Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor
$73.13 • View Prices • By FRONTECH
Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor price in United States starts from $73.13.
- Share
$73.13
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 5,000,000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 78 mmThick
- 3 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 8 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor below. The current price is $6,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor vs MarQ by Flipkart 24FHDMEQNNXO 24 inch Full HD Monitor
Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor vs Frontech PRO MON-0072 24 inch Full HD Monitor
Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor vs Acer EK240Y P6 23.8 inch Full HD Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming MonitorFrontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultima |
| Model | MON-0087 |
| Dimensions | 541 x 380 x 78 mm |
| Weight | 3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 5,000,000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 8 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, 1 Unit Stand, 1 Unit Power Cable, 1 Unit Power Adapter, 1 Signal Cable, 1 Unit Manual |
| Other Features | Slim Design, Metallic Stand, Ultra Slim |
| Wall Mounting | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












