
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor
$73.13 • View Prices • By FRONTECH
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor price in United States starts from $73.13.
- Share
$73.13
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 24 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 12 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor below. The current price is $6,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor vs Frontech Ultima MON-0080 24 inch Full HD Curved Monitor
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor vs Geonix Neon GXTF-WVHDF27 27 inch Full HD Curved Monitor
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor vs Lenovo Legion R24e 24 inch Full HD Monitor
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor vs Zebronics MT120 24 inch Full HD Monitor
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor vs Zebronics Zeb-EA124 24 inch Full HD 100Hz Monitor
Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor vs Frontech Ultima Series MON-0087 24.5 inch Full HD MonitorFrontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultima |
| Model | MON-0088 |
| Depth with Stand | 78 mm |
| Height with Stand | 415.3 mm |
| Weight with Stand | 3.2 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 3500R Curvature |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 12 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlit |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, 1 Unit Stand, 1 Power Adapter, 1 Signal Cable, 1 Unit Manual |
| Other Features | Slim Design, Metallic Stand, Ultra Slim |
| Wall Mounting | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










