






Gigabyte GS27U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$249.99 • Out Of Stock • By Gigabyte
Gigabyte GS27U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 160 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$249.99
Search
Gigabyte GS27U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $249.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Gigabyte GS27U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 53.47 mmAverage
- 3.61 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1 ms Response Time
- 160 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Gigabyte GS27U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorGigabyte GS27U 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | GS27U |
| Dimensions | 613.7 x 369.6 x 53.47 mm |
| Depth with Stand | 172 mm |
| Height with Stand | 447.4 mm |
| Weight | 3.61 kg |
| Weight with Stand | 5.32 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA Display HDR400, Flicker-Free |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 160 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | Edge Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3, 127% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power cable, HDMI 2.1 cable, DP cable, QSG, Warranty card |
| Other Features | OSD Sidekick, Aim Stabilizer, Black Equalizer, Crosshair, Timer, PiP/PbP, Smart OD |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















