




Gigabyte MO27Q28G 27 inch Quad HD W-OLED Gaming Monitor
$599.99 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte MO27Q28G 27 inch Quad HD W-OLED Gaming Monitor is a 27 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Gigabyte MO27Q28G 27 inch Quad HD W-OLED Gaming Monitor price in United States is $599.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1.5M:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
Gigabyte MO27Q28G 27 inch Quad HD W-OLED Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 54.4 mmSlim
- 4.05 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- WOLED Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Gigabyte MO27Q28G 27 inch Quad HD W-OLED Gaming Monitor Prices
4% (price increased by $21 in one month)
Gigabyte MO27Q28G 27 inch Quad HD W-OLED Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Gigabyte MO27Q28G 27 inch Quad HD W-OLED Gaming Monitor below. The current price is $599.99. Over the past month, there has been a increase of $21 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming MonitorGigabyte MO27Q28G 27 inch Quad HD W-OLED Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MO27Q28G |
| Dimensions | 604.4 x 350.2 x 54.4 mm |
| Depth with Stand | 187.5 mm |
| Height with Stand | 526.5 mm |
| Weight | 4.05 kg |
| Weight with Stand | 6 kg |
| Panel Type | WOLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR True Black 500, Flicker-Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Contrast Ratio | 1.5M:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 335 nits (Typ, SDR APL 100%), 1500 nits (Typ, HDR APL 1.5%) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99.5% DCI-P3, 84% BT2020 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Type-B (Upstream), 1 x USB Type-C (Alternate Mode; Upstream port; Power Delivery up to 18W) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power cable, HDMI 2.1 cable, DP cable, USB Cable, QSG, Warranty card, Color Calibration Test Report |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















