

HKC G27H7 Pro 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$229.24 • Coming Soon • By HKC
HKC G27H7 Pro 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States starts from $229.24.
- Share
This is an Upcoming Monitor.
HKC G27H7 Pro 27 inch Ultra HD 4K Moni… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
HKC G27H7 Pro 27 inch Ultra HD 4K Moni… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
UPCOMING
HKC G27H7 Pro 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1 ms Response Time
- 320 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4, Audio Out
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorHKC G27H7 Pro 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | G27H7 Pro |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | DisplayHDR 400, Low Blue Light Mode, DIC Dynamic Blur Elimination Technology |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 320 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits (SDR), 400 nits |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
| Audio Out | Yes |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Tilt & Vertical Rotation, Dual Refresh Rate - 160 & 320 Hz |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












