




HP P22va G4 21.5 inch Full HD Monitor
$149 • Out Of Stock • By HP
HP P22va G4 21.5 inch Full HD Monitor is a 21.5 in VA LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 7 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$149
Search
HP P22va G4 21.5 inch Full HD Monitor price in United States is $149. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 21.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1, 8000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP P22va G4 21.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 44 mmSlim
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 21.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 102 PPIHigh
- 7 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
HP P22va G4 21.5 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorHP P22va G4 21.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | P22va G4 |
| Dimensions | 504.3 x 300.2 x 44 mm |
| Depth with Stand | 181 mm |
| Height with Stand | 367.1 mm |
| Weight with Stand | 2.84 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 21.5 inches |
| PPI | ~ 102 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low blue light mode |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1, 8000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 7 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI cable Documentation, AC Power cord |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















