





Lenovo Legion Y27h-30 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$179.99 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Legion Y27h-30 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4 and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo Legion Y27h-30 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $179.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
Lenovo Legion Y27h-30 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 61 mmAverage
- 4.8 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Lenovo Legion Y27h-30 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
3% (price increased by $6 in one month)
Lenovo Legion Y27h-30 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Lenovo Legion Y27h-30 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $179.99. Over the past month, there has been a increase of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming MonitorLenovo Legion Y27h-30 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | Legion |
| Model | Y27h-30 |
| Dimensions | 613.7 x 365.9 x 61 mm |
| Depth with Stand | 258.8 mm |
| Height with Stand | 536.5 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 6.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 cd/㎡ (Typical), 400 cd/㎡ (Peak) |
| Backlight | WLED |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3, 99% sRGB Color Gamut, 126% sRGB Color Area Ratio |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DP1.4 32.4 Gbps for 4 lanes Alt mode), 4 x USB 3.2 Gen 1 Type A (Downstream) |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~30° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















