




Lenovo ThinkVision T34w-30 34 inch WQHD Ultrawide Curved Monitor
$865 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo ThinkVision T34w-30 34 inch WQHD Ultrawide Curved Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$865
Search
Lenovo ThinkVision T34w-30 34 inch WQHD Ultrawide Curved Monitor price in United States is $865. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
Lenovo ThinkVision T34w-30 34 inch WQHD Ultrawide Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 110.1 mmAverage
- 7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesAverage
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- ~ 110 PPIAverage
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN)
Lenovo ThinkVision T34w-30 34 inch WQHD Ultrawide Curved Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming MonitorLenovo ThinkVision T34w-30 34 inch WQHD Ultrawide Curved Monitor Full Specs
General
| Model | T34w-30 |
| Dimensions | 808.4 x 367.5 x 110.1 mm |
| Depth with Stand | 231.6 mm |
| Height with Stand | 569.3 mm |
| Weight | 7 kg |
| Weight with Stand | 9.5 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| PPI | ~ 110 PPI |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Upstream, DisplayPort), 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream, BC 1.2) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Ethernet | Yes |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Cable, DisplayPort Cable, USB Type-C to Type-C Cable, Quick Start Guide, Warranty Booklet |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support |
| Stand Tilt | -5°~23.5° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















