




LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor
$129.56 • View Prices • By LG
LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor price in United States starts from $129.56.
- Share
$129.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 42.8 mmSlim
- 3.4 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $12,399. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor vs Lenovo Legion 24-10 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 24GQ50F 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor vs Lenovo Legion R24e 24 inch Full HD Monitor
LG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor vs MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorLG 24GN65R 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 24GN65R |
| Dimensions | 540.8 x 323.8 x 42.8 mm |
| Depth with Stand | 291.2 mm |
| Height with Stand | 441.1 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Weight with Stand | 5.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR 10, Flicker Safe, Motion Blur Reduction, Black Stabilizer |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Color Calibrated, Reader Mode, Low Frame Compensation, Auto Input Switch, Smart Energy Saving, Crosshair, Dynamic Action Sync |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














