






LG Ultragear 24GS65F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
$191.13 • View Prices • By LG
LG Ultragear 24GS65F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG Ultragear 24GS65F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $191.13. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI
- Anti Glare
LG Ultragear 24GS65F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 42.8 mmSlim
- 3.3 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 1 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG Ultragear 24GS65F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor Prices
1% (price dropped by $1 in one month)
LG Ultragear 24GS65F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG Ultragear 24GS65F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $191.13. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorLG Ultragear 24GS65F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultragear |
| Model | 24GS65F-B |
| Dimensions | 540.8 x 323.8 x 42.8 mm |
| Depth with Stand | 291.2 mm |
| Height with Stand | 551.1 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Weight with Stand | 5.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 10, Flicker Safe |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 240 cd/m² (Min), 300 cd/m² (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Pivot Support, Auto Input Switch, Black Stabilizer, Color Calibrated in Factory, FPS Counter, Smart Energy Saving, Reader Mode, VESA DisplayHDR |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















