





LG 27GS75Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$189.99 • View Prices • By LG
LG 27GS75Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 200 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI and 1 x DisplayPort v1.4.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG 27GS75Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $189.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- 1 Year Warranty
LG 27GS75Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.8 mmSlim
- 4.08 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 200 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG 27GS75Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
6% (price dropped by $12 in one month)
LG 27GS75Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG 27GS75Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $189.99. Over the past month, there has been a decrease of $12 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorLG 27GS75Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 27GS75Q-B |
| Dimensions | 614.68 x 370.84 x 50.8 mm |
| Depth with Stand | 254 mm |
| Height with Stand | 576.58 mm |
| Weight | 4.08 kg |
| Weight with Stand | 5.99 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, Flicker Safe, HDR10 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 200 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 240 nits (Min), 300 nits (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, FPS Counter, Black Stabilizer, Dynamic Action Synchronization, Auto Input Switch, Color Weakness Mode, HDR Effect, OnScreen Control (OSC), Smart Energy Saving, User Define Key |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















