




LG 32SR50F-G 32 inch Full HD Smart Monitor
$253.23 • View Prices • By LG
LG 32SR50F-G 32 inch Full HD Smart Monitor is a 31.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. Notable features include 2 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG 32SR50F-G 32 inch Full HD Smart Monitor price in United States is $253.23. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1200:1 Contrast Ratio
- 2 x HDMI v1.4
- Wi-Fi
- Bluetooth
LG 32SR50F-G 32 inch Full HD Smart Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.72 mmSlim
- 5.4 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- ~ 70 PPILow
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4
- Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
LG 32SR50F-G 32 inch Full HD Smart Monitor Prices
37% (price increased by $95 in one month)
LG 32SR50F-G 32 inch Full HD Smart Monitor Price History
You can check the price history of LG 32SR50F-G 32 inch Full HD Smart Monitor below. The current price is $253.23. Over the past month, there has been a increase of $95 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorLG 32SR50F-G 32 inch Full HD Smart Monitor Full Specs
General
| Model | 32SR50F-G |
| Dimensions | 731.52 x 439.42 x 45.72 mm |
| Depth with Stand | 210.82 mm |
| Height with Stand | 520.7 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Weight with Stand | 6.62 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 70 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Brightness | 250 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Extra
| Other Features | webOS 23, AirPlay 2 and Miracast Support, Voice Recognition, Screen Share, Smart Monitor, Network File Browser, LG ThinQ App, Quick Start, Web Browser |
| Stand Tilt | -5º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















