





LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor
$234.93 • View Prices • By LG
LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor is a 32 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor price in United States is $234.93. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 32 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI
- 1 Year Warranty
LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 46.8 mmSlim
- 5.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI
LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor Prices
1% (price dropped by $2 in one month)
LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of LG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor below. The current price is $234.93. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorLG 32U631A-B 32 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 32U631A-B |
| Dimensions | 714.2 x 419.4 x 46.8 mm |
| Depth with Stand | 235 mm |
| Height with Stand | 512.6 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Weight with Stand | 6.5 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR 10, Flicker Safe, Black Stabilizer |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (15W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Adapter, Monitor, Power Cord, HDMI Cable |
| Other Features | Auto Input Switch, Color Weakness, Smart Energy Saving, Dynamic Action Sync, Color Calibrated in Factory, Reader Mode, Super Resolution+ |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















